19.3 C
Copenhagen
trešdien, maijs 31, 2023

Kas jāzina par SU stipendiju Dānijā

SU ir daudziem zināmā stipendija studentiem. Īsumā aprakstīšu par to, kas būtu jāzina par SU (Statens Uddannelsesstøtte) stipendiju. Šis ir bieži uzdots jautājums FB grupās un ne vienmēr ir skaidrība. Dāņiem tiek maksāts par to, lai viņi studētu, tādā veidā cenšoties mudināt cilvēkus studēt. Arī mēs latvieši varam šo stipendiju saņemt, bet, lai tas notiktu ir jāizpilda nosacījumi.

Kas jāzina par SU stipendiju

Īsumā – ja esi students, nostrādā nepieciešamo minimumu un maksā nodokļus, tu vari saņemt stipendiju. Līdz ar jauna semestra sākšanos no dažādām valsīm studenti uzdod vienus un tos pašus jautājumus par SU. Tāpēc centīšos apkopot biežāk uzdotos, lai reizi par visām reizēm tas būtu izrunāts. su.dk mājaslapa var būt brīžiem nesaprotama, kā jau katra dāņu mājaslapa, kas tulkota angļu valodā. Viens variants ir protams doties uz skolā esošo SU offisu, bet ne vienmēr tur var saņemt atbildes uz esošajiem jautājumiem.

Svarīgi zināt:

 1. Tev ir jābūt no Eiropas savienības valstīm. Latvija – check.
 2. Tavs darbs atrodas Dānijā un tu maksā nodokļus no savas algas Dānijai. Tev ir šeit esoša adrese, CPR. Darba devējam ir jābūt Dānijā reģistrētam.
 3. Darbam ir jābūt apmaksātam. Nekādi “internship” un “volunteer” neiet cauri.
 4. Strādā minimums 43h mēnesī. Tātad vidēji 10-11 stundas nedēļā. Mēnesī vidēji būtu jāsaņem 4300-4500DKK.
 5. Stundas likmei būtu jābūt vismaz no 90-100DKK. Ja stundas likme ir zemāka tad ir jāstrādā vairāk par 12h nedēļā.
 6. Tu vari strādāt cik stundas vien vēlies. Galvenais noteikums ir nepārsniegt 11.845DKK mēnesī pirms nodokļiem. Šajā summā nav iekļauts SU.
 7. Tu vari pieteikties 6 nedēļu atvaļinājumam. Šajā laikā SU nepārbaudīs tavas stundas un turpinās maksāt tev SU. Atceries laikus viņiem par šo paziņot. Tev ir jānosūta viņiem vēstule no darba devēja par to, ka tev būs atvaļinājums no tāda līdz tādam datumam (3 – 4 nedēļas pirms atvaļinājuma). Atvaļinājumu var izmantot vienu reizi gadā no 1.Maija līdz Aprīļa beigām.
 8. Tiem kam ir savs uzņēmums, pašnodarbināti vai auklītes var saņemt SU, bet process ir mazliet sarežģītāks. Nodokļu gada beigās tev ir jāiesniedz SKAT nodokļu atskaite kurā ir jābūt pietiekami samaksātiem nodokļiem. Ja nodokļi ir samaksāti no uzņēmuma par maz, tad nākas visu SU atdot atpakaļ.

SU noteikti nesaņemsi ja:

 1. Neesi no EU. (Ja tu šo lasi, tad būtu grūti noticēt, ka neesi no Latvijas).
 2. Nestrādā Dānijā vai nav CPR nummura.
 3. Strādā mazāk par 10-11 stundām nedēļā
 4. Esi apmaiņas students
 5. “volunteer” vai “unpaid-intern”

SU pārbauda vidējo algu par trīs mēnešiem un dažreiz pārbauda uz “random” principa kādu konkrētos mēnešos. Kad esi iesniedzis visu vajadzīgo informāciju nav nekā vairs ko vari darīt kā tikai gaidīt. Labā ziņa ir tā, ka SU skaitās no papīru iesniegšanas datuma. SU atbildi var gaidīt no 1-3 mēnešiem. Ja tev paveicas tad atbildi saņemsi arī ātrāk.

Pārliecinies vai tavs e-boks ir aktivizēts, jo SU ar tevi sazināsies izmantojot to. Viņi nesūta vēstules vai epastus. Papildus vari viņiem zvanīt arī +45 72317920 10:30 – 15:30. Kā jau Dānijā, gaidīšanas laiks pie telefona var būt pat sākot ar 30 minūtēm līdz kāds tev atbild. Pirms piesakies SU pārliecinies, ka darbs ir stabils un darba pazaudēšanas gadījumā sazinies ar SU. Ir bieži bijuši gadījumi kad cilvēkiem ir jāatmaksā atpakaļ saņemtais SU par mēnesi vai pat visu SU, kas saņemts. Nebūtu forši gada beigās kā Ziemassvētku dāvanu saņemt pāris tūktošu rēķinu ko samaksāt SU.

Tas arī īsumā ir viss par to, kas jāzina par SU stipendiju Dānijā. Atgādinu, ka raksts ir tapis apvienojot dažādu informāciju no FB grupām, SU mājaslapas un pieredzes. Jautājumu gadījumā vienmēr var jautāt komentāros, FB vai doties uz SU offisu skolā.

Rinaldshttp://rinalds.co
Freelance, konsultants un students Dānijā. LatviesiDanija.lv ir viens no maniem projektiem pie kuriem strādāju.

Jaunākais

Citi jaunumi