8.9 C
Copenhagen
piektdien, oktobris 22, 2021

Dānija, neskatoties uz izaicinājumiem, joprojām ir “vismazāk korumpētā valsts pasaulē”

Saskaņā ar ikgadējo vērtējumu Dānija ir saglabājusi savu pozīciju, kā valsts ar viszemāko korupciju pasaulē.

Korupcijas uztveres indekss (CPI), ko publiskoja pretkorupcijas kampaņas grupa “Transparency International”, ierindoja dažādu valstu amatpersonu un varas iestāžu izpratni par korupcijas līmeni.
Indekss sakārto 180 valstis un teritorijas, pēc to uztvertā publiskā sektora korupcijas līmeņa, pēc ekspertu un uzņēmēju domām, izmantojot skalu no 0 līdz 100, kur 0 ir ļoti korumpēta un 100 ir ļoti tīra.

Dānija otro gadu pēc kārtas ieņem pirmo vietu korupcijas novēršanas sarakstā.

Kopā ar Jaunzēlandi, Dānija saņēma 87 punktus, padarot abas valstis labākās sarakstā. Kopējais 87 punktu skaits ir par vienu mazāk nekā pagājušajā gadā tika piešķirts Dānijai.

Somija šī gada sarakstā atrodās 3. vietā, bet ziemeļvalstu kaimiņvalstis – Zviedrija un Norvēģija ir attiecīgi 4. un 7.vietā. Šajā sarakstā ir arī Apvienotā Karaliste, kura aizņem 12. vietu un Amerikas Savienotās Valstis aizņem 23. vietu.

Neskatoties uz augsto pozīciju, Dānija jau piekto gadu pēc kārtas zaudē punktus atkarībā, cik uztverams ir korumpētais valsts sektors.

Photo by Max Adulyanukosol on Unsplash

Dānija var lepoties ar rezultātiem, bet arī jābūt piesardzīgiem, – sacīja Natascha Linn Felix, “Transparency International” Dānijas sekcijas vadītāja.
“Mums jāņem vērā, ka pārliecība par to, ka viss notiek kā vajag, ir samazinājusies. Mēs redzam, ka pastāv korelācija starp ranžēšanu sarakstā un atklātības līmenī ap partijas atbalstu un lobij. Šī ir joma, kurā mūs gan starptautiski, gan nacionāli kritizē par noteikumiem par privāto (politisko) partiju atbalstu Dānijā”.

Ņemot vērā, ka indeksa pamatā ir ekspertu un biznesa vadītāju aptaujas par to, cik korumpēta ir valsts sabiedriskā nozare, tas nav faktisks korupcijas pakāpes rādītājs atsevišķās valstīs.

Pretrunīgi vērtētie krāpšanas gadījumi sabiedrības acīs, piemēram, miljonu kronu piesavināšanās Valsts Sociālo pakalpojumu pārvaldē (Socialstyrelsen), nav tūlītējas ietekmes uz indeksa rādītājiem, sacīja Fēlikss.

Indeksu veido tik daudz datu kopu, ka atsevišķs gadījums neradīs lielas svārstības,” sacīja Transparency International valsts direktors.

Orhūsas universitātes ekonomikas profesors Kristians Bjernskovs, kurš ir izpētījis korupciju, sacīja, ka nav pārsteigums, ka indeksa augšgalā ir Dānija.

“Mums ir īpaša uzticības kultūra, kas liek cilvēkiem ļoti nelabprāt maksāt un pieņemt kukuļus. Tā ir pagājuši 150 gadi, ”sacīja Bjornskovs.

Pētnieks atzīmēja, ka šo Ziemeļeiropas iezīmi var novērot arī tādās valstīs kā Austrālija, Jaunzēlande un Kanāda.Tas ir saistīts ar to, ka mēs kļūstam pārtikušāki – (valstis), jo mums ir bijuši labi funkcionējoši, neatkarīgi tiesneši,” viņš teica.

Ir daži vēsturiski iemesli, kāpēc mēs esam kļuvuši bagāti un tādējādi palikuši tīri (no korupcijas) līdz mūsdienām,” piebilda Bjornskovs.

Indekss mēra korupcijas uztveri saistībā ar kukuļošanu un publisko līdzekļu pārvaldību publiskajā sektorā.

Tas neattiecas uz korupciju privātajā sektorā, ieskaitot nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un krāpšanos ar nodokļiem.

Facebook Komentāri
Rinaldshttp://rinalds.co
Freelance, konsultants un students Dānijā. LatviesiDanija.lv ir viens no maniem projektiem pie kuriem strādāju.

Jaunākais

‘Tā ir ļoti īpaša diena’: Dānija reaģē uz kafejnīcu, restorānu un muzeju atkārtotu atvēršanu

Dānijas bāri, kafejnīcas, restorāni un muzeji trešdien atsāka darbu, piešķirot dzīvei Kopenhāgenā normālu izskatu. Skandināvijas valsts pagājušajā nedēļā nolēma...

Vācija dod zaļo gaismu pasaules garākajam dzelzceļa un ceļu tunelim uz Dāniju

Vācijas augstākā tiesa otrdien apstiprināja pasaulē garākā dzelzceļa un autoceļu tuneļa būvniecību, kas, domājams, samazinās brauciena laiku no Vācijas ziemeļiem līdz Dānijai.

Dānijas koronas mutācija – visas ūdeles ir jālikvidē

Dānijas ūdelēs ir atrasta īpaša korona mutācija ( 'coronamutation' ). Tas, iespējams, varētu nopietni apdraudēt sabiedrības veselību visā pasaulē.

Dānija gatavojas brīdināt par ceļošanu uz Lielbritāniju palielinoties Covid-19 gadījumiem

Visticamāk, ka Apvienotā Karaliste tiks pievienota to valstu sarakstam, uz kurām Dānija iesaka izvairīties doties. Saskaņā ar Eiropas Slimību...

Citi jaunumi

Vienojas būvēt gāzes vadu zem jūras starp Dāniju un Poliju

Nozīmīgs solis uz priekšu ir liels projekts dabasgāzes transportēšanai no Ziemeļjūras uz Dāniju un Poliju. Pirmdien itāļu firma Saipem...

Dānijā Michelin restorāns iesniedz bankrota pieteikumu

Dānijas visspilgtākās jaunās viesnīcas atvēršana ir atlikta, un divu tās visslavenāko Michelin zvaigznīšu restorānu īpašnieks ir iesniedzis bankrota pieteikumu. Neskatoties uz valdības...

Lego ienākumi palielinās, cer izvairīties no vīrusa trieciena

Lego paziņoja, ka tā ieņēmumi pagājušajā gadā pieauga un ka līdz šim ir izvairījusies no lieliem zaudējumiem, ko rada jaunais koronavīruss, un...
Facebook Komentāri