19.3 C
Copenhagen
trešdien, maijs 31, 2023

Dānijas “iesaldētā” atvaļinājuma nauda: kā tā darbojas un kādas ir problēmas ar izmaksāšanu?

Cilvēki, kuri ir nodarbināti Dānijā, var cerēt uz šā gada oktobri, kad varēs izmaksāt tā saucamo “iesaldēto svētku naudu”.

Maksājumi tika apstiprināti šā gada sākumā kā daļa no lielākas valdības ekonomikas stimulēšanas paketes, reaģējot uz Covid-19 krīzi.

“Brīvdienu nauda” jeb ‘feriepenge‘ ir ikmēneša iemaksa, kas no jūsu algas tiek iemaksāta speciālā fondā atkarībā no tā, cik nopelnāt.

Jūs varat atgūt naudu vienreiz gadā, ja jūs patiešām izmantojat atvaļinājumu no darba.

Ja esat nodarbināts Dānijā, jums tiks paziņots, kad naudu varēs izmaksāt (normālos apstākļos tas notiek maijā), un jūs tiksit novirzīts uz vietni borger.dk, no kuras jūs to pieprasīsit no valsts administratora Udbetaling Danmark.

Dānijas brīvdienu likuma (Ferieloven) jaunā versija pilnībā stājas spēkā 1. septembrī, ieviešot izmaiņas naudas nopelnīšanas un izlietošanas veidos, īpaši datumos, ap kuriem tiek noteikts nopelnīšanas periods.

Kalendārais gads vairs netiek piemērots brīvdienu nopelnīšanai – tā vietā algas ieguvēji uzkrāj atvaļinājumu laikā no 1. septembra līdz 31. augustam.

Rezultātā noteikta naudas summa no uzkrāšanās perioda, kas pārklājas, netiktu izmaksāta. Atjaunojot Atvaļinājumu likumu, bija paredzēts, ka šī nauda tiks “iesaldēta” un izmaksāta, kad aiziesit no Dānijas darba tirgus, piemēram, aizejot pensijā.

Tas tika mainīts 2020. gadā līdz ar Covid-19 ierobežojumiem, un tā radītā ekonomiskā ietekme mudināja parlamentu pieņemt noteikumus par “iesaldētās” svētku naudas izmaksu līdz oktobrim.

Bet šonedēļ paziņotie administratīvie jautājumi nozīmē, ka daudzi var saņemt nepareizas summas. Tas ir tāpēc, ka daudzi darba devēji vēl nav ziņojuši pareizās summas Udbetaling Danmark. Ja darba devēji neziņo par atvaļinājumu naudas nopelnīšanu termiņos, izmaksas tiek aprēķinātas, pamatojoties tikai uz ienākumiem, taču tas var radīt kļūdas.

Tas ir tāpēc, ka nodokļu reģistrā nav ņemti vērā citi aprēķinā iekļautie faktori – piemēram, svētku vai pensiju noguldījumi.

Piemēram, kad kāds ir brīvdienās, viņš nenopelna naudu par brīvdienām, bet nodokļu reģistrs to neredz. Rezultātā var izmaksāt pārāk daudz.

Bet pensiju iemaksas tiek atskaitītas no nodokļu sistēmas, kaut arī par tām var saņemt atvaļinājuma naudu. Tāpēc ir arī iespējams saņemt mazāk par pareizu “iesaldētās” svētku naudas summu.

Uzņēmumi paziņos pareizās brīvdienu naudas summas līdz 2020. gada beigām, ziņo Ritzau. Saskaņā ar Dānijas Darba devēju konfederācijas (Dansk Arbejdsgiverforening) teikto, ziņojot tagad, būs jāpārskata reģistrācijas sistēma.

Pasākumā, kas paredzēts, lai mazinātu iespējamos nepareizos maksājumus, parlaments tagad ir nolēmis ieturēt no uzkrātajām brīvdienu naudas pēdējās divas nedēļas no 2020. gada oktobra izmaksām, teikts Jyllands-Posten ziņojumā.

Lēmums par to, kad atbrīvot pēdējās divas nedēļas maksājumam, tiks pieņemts pēc sarunām šajā gadā vēlāk.

Algu saņēmējiem būs arī iespējams izvēlēties oktobrī nesaņemt iesaldēto svētku naudu un tā vietā atlikt maksājumus uz vēlāku laiku.

Rinaldshttp://rinalds.co
Freelance, konsultants un students Dānijā. LatviesiDanija.lv ir viens no maniem projektiem pie kuriem strādāju.

Jaunākais

Citi jaunumi