Dānijas cietumā vairāk nekā gadu pavadījusī Latvijas pilsone Kristīne Misāne ar lidmašīnas reisu no Kopenhāgenas šonedēļ atgriezās Latvijā. Iļģuciemā cietumā viņu trešdien apmeklēja advokāts. Pēc viņa teiktā, apstākļi esot apmierinoši, Kristīne Misāne esot atguvusies un priecīga, beidzot būt mājās! Drīzumā aizstāvji prasīs viņai drošības līdzekļa maiņu. Šī sarežģītā lieta ar atrisinājumu pašā pēdējā brīdī, prasa nopietnu izvērtējumu prokuratūras, ārlietu un tieslietu ministrijas darbībām. Taču kamēr tāds vēl nav tapis, ārlietu ministrija saviem darbiniekiem jau paseigusies piešķirt naudas balvas par profesionālu darbu Misānes tiesību aizstāvēšanā.
Kristīne Misāne uz Latviju ar bērniem atbēga 2018.gada pavasarī. Un pārkāpa jaunākā bērna saskarsmes tiesības ar tēvu Dienvidāfrikas pilsoni. Gada beigās (2018.gada decembris) Misāne darba braucienā caur Kopengāhenu devās uz Mozambiku, taču uz robežas viņu aizturēja, jo viņa bija Interpola meklēšanā.Tālāk viņa būtu jāizdod Dienvidvāfrikai. Dānijas prokuratūra informēja Latvijas kolēģus un prasīja, vai Latvija neprasīs Misāni izdod uz mājām. Dāņu tiesībsargi norādīja uz iespējamo Misānes krāpšanu, ko Latvija varētu izmeklēt. Tomēr prokurors Kristaps Kalniņš šādu iespēju noraidīja. (janvāris). Ne iespējamo krāpšanu, ne dokumentu viltošanu Kalniņš nevērtēja, jo tas nebija viņa pienākums. Latvijas puses atteikums nozīmēja, ka dāņiem jāizdod Latvijas pilsone Dienvidāfrikai. Tur Misānei draudēja līdz pat 15 gadiem cietumā. Dienvidāfrikas ieslodzījuma vietās notikuši vairākkārtīgi cilvēktiesību pārkāpumi. Latvijas prokuratūra, un ārlietu ministrija neapzinājās, ka prokuratūras atteikums nozīmē Misānes nonākšanu Dienvidāfrikā, ar ko Latvijai nav sadarbības līguma. Tikai vasarā prokuratūra sāka interesēties, kā iegūt pierādījumus, kas dotu pamatu izglābt Misāni. Ārlietu ministrija Dānijas vēstnieku tikai oktobrī lūdza neizdod Misāni Dienvidāfrikai. Šī gada sākumā sākās Latvijas sabiedrības aktīvi protesti un aicinājums aktīvi rīkoties savas pilsones un divu nepilngadīgu bērnu mātes glābšanā.
Kad jau šī gada 14.februārī bija izsmeltas visas tiesāšanās iespējas Dānijā un Misāne sākusi bada streiku, Latvija vērsās Eiropas cilvēktiesību tiesā par pagaidu noregulējumu, taču tā prasību noraidīja. Bija skaidrs, ka Misānes izvešana uz Dienvidāfriku var notikt kuru katru brīdi.
18. Februārī Misāne uzrakstīja Latvijas prokuratūrai atzīšanos, ka izmantojusi civilvīra bankas karti Dienvidāfrikā un viltojusi dokumentus, un tad prokuratūra triecientempā sagatavoja Eiropas aresta orderi.
Dānijas prokuratūra gadu un 3 mēnešus pēc Misānes turēšanas apcietinājumā, atdeva viņu uz mītnes zemi tiesāšanai Latvijā.(sāk iet naudas balvu saraksts) Misāne vēl nemaz nebija atstājusi cietumu Kopenhāgenā, kad ārlietu ministrija vēstniecības darbiniekus Dānijā un vēl vairākus ārlietu resora darbiniekus apbalvoja ar Atzinības rakstu par pašaizliedzīgu un augsti profesionālu darbu, aizstāvot Dānijā apcietinātās Latvijas valstspiederīgās Kristīnes Misānes tiesības un intereses un piešķīra viņiem naudas balvas. Latvijas vēstnieki ir labi atalgoti, jo bez algas, saņem arī pabalstus par darbu ārvalstīs, kas kopā veido piecus līdz 8 tūkstošus eiro mēnesī. Naudas balva Misānes lietas sakarā piešķirta arī vēstniecei Dānijā Aldai Vanagai.
- Alda Vanaga Latvijas vēstniece Dānijā – 1330 eiro
- Līga Usilenoka LR vēstniecības Dānijā padomniece – 1190 eiro
- Inese Buiķe LR vēstniecības Dānijā sekretāre – 70%
- Guna Japiņa ĀM Konsulārā departamenta direktore – 1342 eiro
- Santa Dālmane ĀM Konsulārās palīdzības nodaļas vadītājas vietniece – 1036 eiro
- Māris Burbergs ĀM Konsulāri tiesisko jautājumu nodaļas vecākais referents – 749 eiro
- Jānis Beķeris ĀM Valsts sekretāra biroja preses sekretārs – 1120 eiro
- Emīls Emīlija Plaksins Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās biroja nodaļas vadītāja vietnieks – 967 eiro
- Elīna Luīze Vītola Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās biroja juriskonsule – 812 eiro
Vairāk par šo var redzēt Nekā Personīga sižetā.
ALDA VANAGA Latvijas vēstniece Dānijā
Cik,jūsuprāt, tā ir pelnīta?
-Tā tiešām ir pelnīta. Tā lieta prasīja tiešām lielu darbu vairāk nekā gada garumā. Tas jautājums drusku izbrīna.
Jūs pati uzskatītu, kas tas Jūsu darbs ir saucams par profesionālu?
Noteikti!
Un ar ko tā pašaizliedzība raksturojās? Tas mans jautājums ir, cik tas bija pāri Jūsu darba pienākumiem?
Tas teksts bija no ĀM (Atestācijas) komisijas lēmuma?
Jā!
Kā es teicu, tas prasīja vairāk laika, papildu darbu. Protams, lielāko smagumu iznesa konsulārā amatpersona Līga, bet, kad viņas nebija, arī es gāju gan uz tiesu, gan prokuratūru.