0.3 C
Copenhagen
ceturtdien, 21 novembris, 2024

Kā atrast studentu darbu Dānijā?

Darbs Dānijā nav viegli atrodams ja runājam īpaši par studentiem. Arī tiem, kas atbraukuši strādāt nebūs tā, ka nedēļas laikā atradīs darbu. Liela nozīme ir kontaktiem, šajā gadījumā jau esošiem draugiem vai paziņām Dānijā. Arī dāņu valodas ziņāšanas spēlē lielu nozīmi, bet tas nenozīmē, ka nevari atrast darbu nezinot dāņu valodu.

Angļu valoda ir kā otra valoda Dānijā, tāpēc ja vien nebrauc ciemos pie kāda latvieša un turpat arī netaisies pie viņa strādāt tad angļu valoda ir nepieciešama.

Kā atrast studentu darbu Dānijā?

Saistībā ir darbu ir daudz un dikti ko rakstīt. Daudzas lietas ir no pieredzes un redzētā. Šis ir tīri mans viedoklis par studentu darbu Dānijā. Esmu reāli tam gājis cauri un bijis blakus vairākiem semestriem studentu, kas ir ar darbu vai bez tā jau ilgu laiku. Daudzi studiju biedri ir devušies atpakaļ mājās, jo vairs nespēj samaksāt visus rēķinus un šeit uzturēties, daudzi ir bijuši tuvu tam. Ir studenti kuriem mēnesis ir jāizdzīvo ar 20 – 30EUR. Var būt arī brīdis, kad ir mēneša vidus un tev kontā ir 6EUR. Situācijas katram ir bijušas dažādas, tāpēc pirms dodies uz Dāniju izvērtē savu finansiālo stāvokli un pārliecinies, ka ģimene varēs palīdzēt ja būs tāda situācija. ( izklausījos gandrīz kā sms kredīta kompānija 😀 ).

Kā atrast studentu darbu?

Ar studentu darbu šajā gadījumā ir tā, ja esi atbraucis ar jau kādām zināšanām, piemēram dizaineris, programmētājs vai cits ar datoru vairāk saistīts darbs tad iespējas tev ir lielākas. Ir iespēja mēģināt caur dažādiem “networking” pasākumiem iegūt kontaktus un strādāt jau kādā uzņēmumā. Var mēģināt arī sūtīt savu CV uz tuvumā esošiem uzņēmumiem, opcijas ir, bet viņu nav daudz. Katru semestri ja nekļūdos ( iespējams reizi gadā ) notiek “Company dating”, vismaz VIA Horsens un VIA Aarhus tādi pasākumi notiek.

Šāda veida pasākumos var iegūt labus kontaktus vai padomus no cilvēkiem, kas šeit jau atrodas.

Tālāk dodamies pie reālākām iespējām pie kurām arī nav viegli tikt. Šeit populāri ir būt kā “Vikar”, kas nozīmē pagaidu darbinieks. Bieži vien sanāk tā, ka tu strādā vienā uzņēmumā ilgāku laiku un tad ir iespēja iegūt patstāvīgu līgumu. Ar Vikar ir tā, ka darbs var būt nekonkrēts un galvenokārt ir atkarīgs no tevis paša, ja parādi sevi kā strādāt gribošu tad darbs būs. Vērā gan ir jāņem, ka ir sezonalitāte daudzos uzņēmumos kur šādi darbinieki ir nepieciešami. Labākie laiki kad iegūt darbu ir vasara, ziema un studentu brīvdienās, kad visi dodas mājās.

Katrā daudz maz lielā pilsētā ir pāris Vikar aģentūras kurās var pieteikties. Vīriešim visvieglāk un ātrāk darbu būs atrast ar autoiecēlēja ( forklift ) licenci kādā no pilsētas noliktavām. Ja runājam par Horsens tad DSV, Nissens, JYSK, REMA 1000, avīžu izvadāšana ir vieni no lielākajiem, kas piedāvā darbu studentiem.

Sievietēm ar darbu ir mazliet grūtāk, bet pārsvarā vieglāk darbu būs atrast kādā no tīrīšanas uzņēmumiem vai šad tad avīžu izvadāšanā. Daudzi offici, skolas algo šāda veida darbiniekus no Vikar aģentūram. ( Vēlāk pievienošu dažu man zināmo Vikar aģentūru sarakstu ).

Rēķinies ar to, ka var nākties kādu dienu izlaist no skolas, īpaši sākumā. Katrā pilsētā studentu skaits, kas ierodas ir milzīgs un bieži vien pat iepriekšejo kursu studenti nespēj atrast darbu. Ir studenti, kas būs trešajā vai ceturtajā semestrī un nebūs atraduši darbu. Sezonas laikā parādās pāris dienas kad viņus izsauc strādāt, bet atlikušo periodu darba nav. Tāpēc ir jānodibina labs kontakts ar Vikar aģentūrām, cilvēki, kas darbu saņēmuši turpina strādāt esošajā uzņēmumā un tik bieži cilvēki neiet prom un arī darba vietu nav tik daudz, lai spētu lielai daļai nodrošināt ar darbu.

CV nešana uz restorāniem, veikaliem vai noliktavām nestrādā. Neesmu līdz šim dzirdējis nevienu, kas tā būtu atradis darbu, bet protams neviens neliedz izmēģināt veiksmi.

Need-help-with-your-school-work-Try-your-university-writing-centre

Vai skola var palīdzēt ar darbu?

Uzskatu, ka nē. Viņi nevar neko palīdzēt izņemot ieteikt ko un kā darīt. Kā uzlabot CV un kur doties. Kā vienīgais labums no skolas šajā jautājumā ir sludinājumu dēļi no uzņēmumiem, bet bieži vien tev jau ir jābūt pēdējā semestra studentam ar zināšanām. Kad esi ieradies skolā vari pajautāt kā ar darbu skolā, pāris opcijas viņiem ir, bet rindas ir garas, kā viens no piemēriem VIA Horsens studenti vakaros ir kā “Student guard”. Ik pa stundai izej cauri skolai, apskaties, kas notiek un vari mācīties vai darīt ko sirds kāro, galvenais, lai skolā ir kārtība.

Labā ziņa studentiem ir SU – iespēja saņemt papildus naudu ja tu studē un atbilsti noteikumiem. Par SU būs atsevišķs raksts, bet ja strādā minimums 10h nedēļā un nesaņem vairāk par 11 000DKK / 1478EUR tad vari saņemt papildus ~4000DKK / 537EUR mēnesī, kas nav jāatgriež. Nejaukt šo ar SU Loan, kas ir studējošais aizdevums.

Kā pēdējo pie studentiem gribēju pieminēt, ka JOBCenter nekādi nespēj tev palīdzēt. Daudzi tur ir devušies un ja tev nav Dāņu valodas zināšanas tad tev tur darīt nav ko. Arī tiem, kas jau šeit ir ilgu laiku un ir strādājuši Dāņu uzņēmumos ir problēmas ar darba atrašanu ja tas ir pazaudēts. Dāņu valodai ir liela nozīme, ja gribi labu darbu.

Algas un nodokļi Dānijā

Atsevišķi par algām un nodokļiembūs cits raksts, bet tīri ieskatam. Dānijā nav noteikta algas minimuma, bet tas nenozīmē, ka darba devējs maksā tev ko grib. Arodbiedrības ir noteikušas kādam ir jābūt šim miniumam. Kā studentam tev būtu jārēķinās ar 100 – 140DKK stundā pirms nodokļiem. Kas ir attiecīgi 13 – 18EUR stundā. Papildus nāk dažādi bonusi, darbs pēc 18.00, naktīs un brīvdienās.

Svarīgi zināt, ka darbs sākas tikai ar līguma parakstīšanu, tātad ir vajadzīgs CPR nummurs ko tu saņem ierodoties kā students. Tagad šis process ir kļuvis ātrāks ~1 mēneša laikā. Kad es sāku 2014. gadā tad bija jāgaida ~2mēneši līdz saņem CPR. Tas nozīmē to, ka tikmēr strādāt nevari un dzīvokli izīrēt uz sava vārda arī nē.

Jā ir bijuši gadījumi kad cilvēki strādā bez CPR, bet tie ir reti. Sezonas laikā caur draugiem kuriem ir labas attiecības ar aģentūru. Tu strādā neofficiāli un algu saņem tikai tad kad esi saņēmis CPR. Tāpēc strādāt bez līguma ir tavs risks ja vēlies tādu uzņemties.

Lielos vilcienos skatoties par nodokļiem tev ir 38% + 8% ko tu maksā no savas algas. Latvijas pilsoņi var saņemt līdz 40 000DKK atļauju maksāt tikai 8% un atlikušo gadu 38% + 8%. 8% nodokli ieteiktu tiem kam vajaga naudu ātri un degoši. Bet tā ieteiktu turēties pie ierastās shēmas.

Algu Vikar aģentūras maksā dažādi, bet 2 reizes mēnesi pārsvarā dara visi. Tie, kas strādā jau ar līgumu pārsvarā saņems algu mēneša pēdējā darba dienā.

Rinalds
Rinaldshttps://greenwiremedia.com
Ex students Dānijā. LatviesiDanija.lv ir viens no maniem projektiem pie kuriem strādāju. Ikdienā vadu mājaslapu izstrādes un reklāmas aģentūru.

Jaunākais

Citi jaunumi