8.9 C
Copenhagen
piektdien, oktobris 22, 2021

Vienojas būvēt gāzes vadu zem jūras starp Dāniju un Poliju

Nozīmīgs solis uz priekšu ir liels projekts dabasgāzes transportēšanai no Ziemeļjūras uz Dāniju un Poliju.

Pirmdien itāļu firma Saipem parakstīja darījumu 280 miljonu eiro vērtībā par gāzesvada izbūvi zem Baltijas jūras, lai savienotu abas valstis.

Polija lielāko daļu savas dabasgāzes importē no Krievijas, un jaunais cauruļvada mērķis ir mazināt Varšavas atkarību no Maskavas.

ES ir piešķīrusi finansējumu 215 miljonu eiro apmērā Baltijas cauruļu projektam, kas ļaus arī Polijai piegādāt gāzi Dānijas tirgū.

Polijas prezidents Andžejs Duda ir paziņojis, ka cauruļvadu plānots uzsākt 2022. gada 1. oktobrī.

“Šī patiešām ir ļoti laba ziņa Polijai un ne tikai tuvākajā nākotnē, bet es tam dziļi ticu gadu desmitiem ilgi,” pirmdien preses konferencē sacīja Duda.

“Ja mēs runājam par pilnīgu gāzes piegādes diversifikāciju Polijai, ja mēs runājam par pilnīgu Polijas neatkarību kā saņēmēju no Krievijas, tas ir pagrieziena punkts ceļā uz šo neatkarību,” viņš piebilda.

No Norvēģijas uz Poliju, caur Dāniju
Baltijas cauruļu projekts tiks veidots, lai sasaistītu gāzes laukus Norvēģijas šelfā Ziemeļjūrā ar Niechorze-Pogorzelica Polijas ziemeļu piekrastē.

Pēc Saipema teiktā, kopējais posms zem Baltijas jūras starp Poliju un Dāniju ir aptuveni 275 kilometri.

Baltic Pipe Project saka, ka cauruļvada būvniecība palīdzēs samazināt oglekļa dioksīda izmešus un uzlabot gaisa kvalitāti Polijā.

Paredzams, ka Saipem darbu Polijā un Dānijā sāks šā gada otrajā pusē. Jūras cauruļu ieguldīšana vēlāk tiek plānota 2021. gada vasarā.

Jaunais nolīgums tika paziņots, neskatoties uz naftas un gāzes cenu krahēšanu pēdējās nedēļās koronavīrusa pandēmijas laikā.

Ko tas nozīmē Krievijai un Nord Stream?
Baltic Pipe konstruktori saka, ka projekts ir “pilnīgi atšķirīgs” no Nord Stream 2, vēl viena dabasgāzes cauruļvada, kas savieno Krieviju un Vāciju pāri Baltijas jūrai.

Bet Varšavas paziņojums, šķiet, norāda uz Polijas nodomiem kļūt par reģionālo gāzes centru Eiropai.

Jaunā cauruļvada jauda būs 10 miljardi kubikmetru gadā, kas, kā ziņots, pārsniedz Polijas iekšzemes vajadzības.

Polija joprojām importē lielāko daļu dabasgāzes no Krievijas, bet ir veikusi pasākumus šīs atkarības samazināšanai, lai izvairītos no to ilgtermiņa darījuma pagarināšanas ar Krievijas uzņēmumu Gazprom, kura termiņš ir paredzēts 2022. gadā.

Duda sacīja, ka Polijas, Dānijas un Norvēģijas projekts, kura kopējās izmaksas ir 1,6 miljardi eiro, piegādās gāzi arī citām Centrālās un Austrumeiropas valstīm, piemēram, Ukrainai, atvieglojot tās atkarību no Krievijas gāzes.

Turklāt Baltijas cauruļvads varētu kalpot par galveno ziemeļu-dienvidu koridora savienojumu Eiropas Savienībā kā daļu no trīs jūru iniciatīvas.

Tikmēr pretrunīgi vērtēto Nord Stream 2 cauruļvadu projektēja Maskava, lai palielinātu gāzes piegādes Vācijai, kas ir Krievijas lielākais enerģijas klients.

Projekts bija pabeigts tikai dažas nedēļas pēc 2019. gada, pirms ASV sankcijas draudēja apturēt darbu pie pēdējā atlikušā posma Dānijas ūdeņos.

Pagājušajā nedēļā Krievijas kuģis noenkurojās Kaļiņingradā pēc tam, kad trīs mēnešus bija kuģojis no Klusā okeāna, lai palīdzētu pabeigt būvniecību.

Krievijas enerģētikas ministrija decembrī paziņoja, ka Gazprom cauruļvadu paredzēts sākt līdz 2020. gada beigām.

Facebook Komentāri
Rinaldshttp://rinalds.co
Freelance, konsultants un students Dānijā. LatviesiDanija.lv ir viens no maniem projektiem pie kuriem strādāju.

Jaunākais

‘Tā ir ļoti īpaša diena’: Dānija reaģē uz kafejnīcu, restorānu un muzeju atkārtotu atvēršanu

Dānijas bāri, kafejnīcas, restorāni un muzeji trešdien atsāka darbu, piešķirot dzīvei Kopenhāgenā normālu izskatu. Skandināvijas valsts pagājušajā nedēļā nolēma...

Vācija dod zaļo gaismu pasaules garākajam dzelzceļa un ceļu tunelim uz Dāniju

Vācijas augstākā tiesa otrdien apstiprināja pasaulē garākā dzelzceļa un autoceļu tuneļa būvniecību, kas, domājams, samazinās brauciena laiku no Vācijas ziemeļiem līdz Dānijai.

Dānijas koronas mutācija – visas ūdeles ir jālikvidē

Dānijas ūdelēs ir atrasta īpaša korona mutācija ( 'coronamutation' ). Tas, iespējams, varētu nopietni apdraudēt sabiedrības veselību visā pasaulē.

Dānija gatavojas brīdināt par ceļošanu uz Lielbritāniju palielinoties Covid-19 gadījumiem

Visticamāk, ka Apvienotā Karaliste tiks pievienota to valstu sarakstam, uz kurām Dānija iesaka izvairīties doties. Saskaņā ar Eiropas Slimību...

Citi jaunumi

Dānijā Michelin restorāns iesniedz bankrota pieteikumu

Dānijas visspilgtākās jaunās viesnīcas atvēršana ir atlikta, un divu tās visslavenāko Michelin zvaigznīšu restorānu īpašnieks ir iesniedzis bankrota pieteikumu. Neskatoties uz valdības...

Lego ienākumi palielinās, cer izvairīties no vīrusa trieciena

Lego paziņoja, ka tā ieņēmumi pagājušajā gadā pieauga un ka līdz šim ir izvairījusies no lieliem zaudējumiem, ko rada jaunais koronavīruss, un...

Dānija, neskatoties uz izaicinājumiem, joprojām ir “vismazāk korumpētā valsts pasaulē”

Saskaņā ar ikgadējo vērtējumu Dānija ir saglabājusi savu pozīciju, kā valsts ar viszemāko korupciju pasaulē. Korupcijas uztveres indekss (CPI),...
Facebook Komentāri